Biogramy Postaci Historycznych

https://biogramy.ipn.gov.pl/bio/wszystkie-biogramy/106004,Ksiadz-Jerzy-Popieluszko.html
18.05.2024, 16:31

Ksiądz Jerzy Popiełuszko

wybierz podstronę:

Kościół katolicki był w latach osiemdziesiątych XX w. ostoją nielegalnej „Solidarności”. Organizowane w kościołach w Polsce Msze Św. za Ojczyznę dawały ich uczestnikom poczucie jedności i siły. Do najbardziej znanych kapelanów „Solidarności” należeli księża Kazimierz Jancarz z Krakowa, Henryk Jankowski z Gdańska i Jerzy Popiełuszko z Warszawy.

31 października 1984 r. „Trybuna Ludu” opublikowała przekazany dzień wcześniej komunikat: „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że w dniu 30.10. br. w późnych godzinach popołudniowych w wyniku intensywnych poszukiwań przy udziale specjalistycznych grup płetwonurków milicyjnych w wodach zalewu we Włocławku odnaleziono i wydobyto zwłoki ks. Jerzego Popiełuszki”. Pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłana odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie i zamienił się w wielką manifestację podziemnej „Solidarności”.

Celem portalu xj.popieluszko.pl jest poszerzenie i ugruntowanie społecznej wiedzy o niezłomnym kapłanie, który w 2010 r. został ogłoszony błogosławionym Kościoła Katolickiego. Strona opowiada o najważniejszych wątkach jego życia, zawartych w relacjach, wspomnieniach, dokumentach oraz galerii unikatowych zdjęć. Zachęcamy szczególnie do zapoznania się z kazaniami (w formacie audio), które ks. Popiełuszko głosił podczas mszy św. za Ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

Integralną częścią portalu są także mapy. Jedna z nich przedstawia miejsca związane z działalnością ks. Jerzego. Druga – to interaktywna mapa pamięci. Zamieszczane są na niej informacje o formach upamiętnienia kapelana „Solidarności” w konkretnych miejscowościach – także poza Polską.

Opcje strony