Instytut Pamięci Narodowej
Wyszukiwarka

Wystawy

„Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografiach i wspomnieniach Jerzego Szóstki” 

Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografiach i wspomnieniach Jerzego Szóstki

Wystawa powstała na podstawie wspomnień i zdjęć, które zgromadził Jerzy Lech Szóstko, jeden z najbliższych współpracowników ks. Popiełuszki. Przedstawia sylwetkę kapłana 

„Solidarności” i jego działalność, a także ludzi skupionych wokół żoliborskiego kościoła po śmierci ks. Jerzego: mozolne budowanie pamięci o kapłanie, pielęgnowanie dziedzictwa jego idei.

Wystawa otwarta została 15 października 2009 r. na placu im. Jana Pawła II w Białymstoku, podczas obrad XXIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, połączonych z obchodami dwudziestej piątej rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. W uroczystościach wzięli udział członkowie najbliższej rodziny księdza – matka Marianna, brat Józef i siostra Teresa.

Autorzy:

Zespół OBEN IPN Białystok.

Informacja techniczna:

Wystawa do ustawiania na zewnątrz, 28 banerów 150X230 cm.

 

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)

Uaktualniona wersja wystawy z 2004 r. przedstawiającej postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki.Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980-1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN. Otwarcie: 14 X 2011 r.

Autor:

dr Ewa Rogalewska.

Współpraca: dr Marcin Markiewicz, dr hab. Krzysztof Sychowicz.

Konsultacja merytoryczna: ks. prof. dr hab. Jan Sochoń, dr hab. Krzysztof Sychowicz, dr hab. Jan Żaryn.

Projekt graficzny: prof. dr hab. Andrzej Dworakowski, dr Marcin Markiewicz.

Informacja techniczna:

Wystawa do prezentacji we wnętrzach (PCV), lub na zewnątrz (baner), 29 paneli o wymiarach 70X110 cm (na banerze), druga kopia wystawy wykonana jest na spienionym PCV 70X100 cm do ustawienia na sztalugach.

 

„Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”

 

Pliki do pobrania

Opcje strony